Sıkça Sorulan Sorular ?

IRCA hakkında bilgi verir misiniz?
IRCA - International Register Of Certificated Auditor kurumunun kısaltılmış adıdır. Bu kurum yönetim sistem denetçilerinin kaydını yapan ve yönetim sistem kurslarına onay veren bir kurumdur.

CQI hakkında bilgi verir misiniz?
CQI - Chartered Quality Institute kelimelerinin kısaltılmışıdır ve IRCA'nın kardeş kuruluşudur. IRCA denetçi kursları üzerinde çalışırken, CQI daha çok kalite kursları üzerinde çalışmaktadır.

Niçin onaylı bir kursa gitmeliyim?
Bir kursun onaylı olması o kurs içeriğinin ve aktivitelerinin öğrenme hedefleri açısından dikkatlice tasarlandığını gösterir. Eğer onaylı bir kursu tamamlarsanız daha iyi öğrenirsiniz.

Onaylı bir kursa katılmak zorunda mıyım?
HAYIR, eğer kalitesi konusunda bilgi sahibi iseniz ve usulüne göre sunuluyorsa katıldığınız kursun onaylı olmasının bir getirisi olmayacaktır. Ancak katıldığınız kurs onaylı ise, daha çok kabul edilebilirlik ile birlikte kalite konusunda da garanti verecektir.

Niçin askıya alındınız?
Bu durum can sıkıcı olmakla birlikte, bizim kendimizi daha geliştirmemiz, bizden rol çalanların önüne geçmemiz eğitim programlarımızdan hırsızlık yapanları ayıklamamız, daha iyi olmamız hakkında hayırlı olmuştur. Askı sebebi ise maalesef güvenip tasarladığımız eğitim notlarını verdiğimiz, daha önce bizim temsilcimiz olarak çalışan körfez ülkelerinden 3 kuruluş, Türkiye'den 1 kuruluş kendilerine verdiğimiz eğitim notlarını kullanarak (çalarak) onay almıştır. Bunun ötesinde yurtdışından 2 kuruluş ve Ülkemizden 1 kuruluş da onay almak için kendilerine ait olmayan,doğrudan bizim tasarımımız olan ve bizim onlara verdiğimiz dokumanları kullanarak onay başvurusu yapmıştır. Bu nedenle askı süreci, can sıkıcı olmakla birlikte bize bu türden etik dışı davranuşlara karşı önlem almak için fırsat olmuştur.

Denetçi olmamıza yardımcı olur musunuz?
Biz Esenek Eğitim Merkezi olarak bir eğitim kurumuyuz. Denetçi olabilmek için denetleme yapan kurumlar ile irtibata geçmek gerekir. Bizler her öğrencimize olduğu gibi yardım isteyenlere gelecekte de yardımcı olacağız. Biz belgelendirme kuruluşu olmadığımız için denetçi ataması yapamıyoruz ve aslında bu konu sizlerin kişisel takip ve çabasına bağlıdır.

IRCA Nerededir?
IRCA merkezi İngiltere'nin Başkenti Londra da olup değişik ülkelerde de bölge ofisleri vardır.

Aldığım kurs uluslararası onaylı mı?
Evet, IRCA onaylıdır. Bu kurslar uluslar arası kabul görür.

Kurs sonunda her hangi bir sınav var mı?
Evet kursun sonunda yazılı bir sınav ile performans ölçülmektedir.

Bir Başarı Sertifikası alabilmek için ne yapmalıyım?
Başarı sertifikası alabilmek için kurs sırasındaki katılım ve performansınızı gösteren sürekli değerlendirmeyi başarı ile geçmeli ve kurs sonundaki yazılı sınavdan geçer not almalısınız.

Sertifikada 5 yıl geçerlidir diye bir ifade var bunun anlamı nedir?,
Bu 5 yıl geçerlilik ifadesi sadece IRCA ya denetçi veya baş denetçi kaydı yaptırmak istemeniz durumunda söz konusudur . Sertifikanız ömür boyunca geçerlidir ancak IRCA ya kayıt yaptırmanız için 5 yıl geçerlidir. . Bu nedenle IRCA kaydı yaptıracaksanız bunu en geç 3 yıl içerisinde yaptırmalısınız.